هنگ کردن کامپیوتر را در ۳ سوت حل کنید

هنگ کردن  کامپیوترتان را می شود  بسیار سریع حل کرد. شما از چه تکنیک هایی برای درمان کامپیوترتان از هنگ کردن استفاده می کنید؟
هنگ کردن کامپیوتر یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. هنگ کردن کامپیوتر باعث می شود کاربر احساسی بسیار منفی پیدا کند و حس کند هنگ کردن کامپیوتر یعنی پایانی برای لپ تاپ یا کامپیوترهای خانگی .

پیش از معرفی راهکارهایی برای حل کردن مشکل هنگ کردن به برخی نکات توجه کنید. برای مثال توجه کنید که  هنگ کردن کامپیوترتان قطعی است و ربطی به موس و صفحه کلید و … ندارد و به عبارتی مشکل هنگ کردن سخت افزاری نیست.

اما پس از این که از موضوع فوق مطمئن شدید، موارد زیر را بررسی کنید:

کامپیوترتان قفل شده است یا خیر؟

پیش از هر اقدامی برای بررسی هنگ کردن ، ابتدا بررسی کنید که آیا کامپیوتر به فشردن دکمه Caps Lock بر روی صفحه کلید پاسخ می‌دهد و آیا چراغ این دکمه روشن یا خاموش می‌شود. اگر چراغ آن روشن و خاموش می‌شود اقدام بعدی را انجام دهید. اگر هیچ اتفاقی نیفتاد، کامپیوتر قفل شده و شما باید کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید.

ابتدا برنامه مزاحم را ببندید

یکی از نخستین کارهایی که می توانید برای حل مشکل هنگ کردن انجام دهید ، این است که  پیش از هر کاری، ابتدا برنامه مزاحم را ببندید. یعنی اگر Caps Lock روشن و خاموش می‌شود یعنی ویندوز هنوز کار می‌کند، اما برنامه دیگری است که پاسخ نمی‌دهد و باعث هنگ کردن کامپیوتر شده است.

دکمه‌های Ctrl + Alt + Del را با هم فشار دهید تا پنجره Task Manager باز شود. وقتی این پنجره باز شد، برنامه‌ای را که پاسخ نمی‌دهد را انتخاب کرده و گزینه End Task را انتخاب کنید، این عمل کامپیوتر را از حالت قفل خارج می‌کند.

کامپیوتر هنگ کرده را راه اندازی مجدد کنید

در بدترین حالت بهتر است لپ تاپ یا کامپیوترتان را راه اندازی مجدد کنید. برای این کار دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا وقتی که کامپیوتر خاموش شود. بعد از خاموش شدن کامپیوتر چند ثانیه صبر کنید و سپس آن را روشن کرده و اجازه دهید که به صورت عادی راه اندازی شود.

از عدم وجود مشکلات سخت فزاری مطمئن شوید

در نهایت اگر هیچ یک از این روش ها جواب نداد از عدم وجود مشکلات سخت افزاری مطمئن شوید. ممکن است نقص سخت افزاری یا خطای مربوط به درایور وجود داشته باشد.

یک هارد درایو، RAM و کارت گرافیک معیوب و یا نقص در قطعات دیگر سخت افزاری می‌تواند باعث هنگ کردن کامپیوتر شود. آپدیت نبودن درایور یک قطعه نیز می‌تواند به علت تداخل با درایور‌های دیگر یا عدم عملکرد صحیح، باعث هنگ کردن دستگاه شود.